فرهنگ، آداب و رسوم کشور دانمارک

فرهنگ، آداب و رسوم کشور دانمارک

آشنایی با فرهگ کشورها مقالات

بعد از اینکه چندین سال پیاپی مردم کشور دانمارک ، به عنوان شادترین مردم جهان انتخاب شدند؛ همه به فکر افتادند تا راز این خوشحالی و شادی را درک کنند. راز این شادی در یک فرهنگ قدیمی روژی و دانمارکی به اسم هوگه است.

فرهنگ «هوگه» راز زندگی آرام، صمیمی و دوست داشتنی مردم شمال اروپاست که باعث شده شادترین مردم دنیا باشند. هوگه می گوید برای لذت بردن از زندگی؛ باید سرعت زندگی را پایین آورد و از لحظه لحظه زندگی که می گذرد، لذت برد. حتی لحظه هایی که به نظر ارزشی ندارند. اما اصرار بر هنر یا توانایی «زندگی در لحظه» فقط مخصوص هوگه نیست و خیلی از فرهنگ ها و حتی مذاهب به آن تاکید کرده اند. پس چرا به نظر می رسد هوگه موفق تر عمل کرده است؟

برای اینکه هوگه به زندگی شما وارد شود؛ باید چند اصل را رعایت کنید که در کتاب های این فرهنگ هم به آن ها اشاره شده و اجزای تشکیل دهنده هوگه و عکس های آن هستند.

همه چیز را خالص و ساده نگاه دارید:

در کشور دانمارک مردم، رنگ های جیغ را به فضای خانه ی خود اضافه نمی کنند چرا که به دنبال خلق فضایی آرام و صلح آمیز و عاری از هر گونه اغتشاش هستند. آنچه دانمارکی ها برای فضای خانه های خود انتخاب می کنند معمولا تک رنگ هستند یا ترکیبی ظریف از سایه های هماهنگ را عرضه می کنند.

شمع:

مهم ترین جزء فرهنگ و زندگی دانمارکی ها شمع است! برای شروع زندگی هوگه ای؛ همین امروز بروید و تعداد زیادی شمع بخرید. اصلا لازم نیست شمع های گران قیمت بخرید. بهتر است شمع هایتان از ساده ترین نوع ممکن و تک رنگ باشند. فقط اگر به بو یا دود شمع حساسیت دارید، نوع بدون دود و بویش را تهیه کنید.

کتاب و مجله:

مردم اسکاندیناوی اهل مطالعه زیادی هستند و کتاب ها و مجلاتشان را با خود به رختخواب می برند و به جای استفاده از گوشی، در آرامش و سکوت آخر شب به مطالعه کتاب می پردازند.

فرهنگ و آداب و رسوم دانمارک
فرهنگ و آداب و رسوم دانمارک

نوشیدنی گرم:

نوشیدنی های گرم جزء لاینفک هوگه است. اگر دوست دارید به سبک مردم کشور دانمارک زندگی کنید؛ ماگ های رنگی، بزرگ و دوست داشتنی تهیه کنید و هر وقت احساس خستگی کردید یا بی حوصله بودید، خودتان ا به یک نوشیدنی گرم دعوت کنید. هر چیزی که دوست دارید؛ شیرکاکائو یا یک دمنوش و….

تکنولوژی ممنوع:

دانمارکی ها از سر شب، کامپیوتر و گوشی هایشان را خاموش می کنند و به کارهای دیگری می پردازند. دوری از تکنولوژی و کتاب خواندن یا حضور در جمع، از مهم ترین اجزای هوگه است.

لباس های گرم و نرم:

در کشورهای شمال اروپا بیشتر وقت ها هوا سرد است و به همین خاطر بیشتر به درد پاییز و زمستان ما می خورد. لباس های بزرگ تر از سایز؛ پشمی، نرم و راحت برای یک لایف استایل هوگه ای مورد نیاز هستتند. مخصوصا جوراب های بلند و پشمی بامزه که می توانید از بعضی مغازه ها تهیه کنید.

مهمانی:

بر خلاف تصور ما، اروپایی ها خیلی هم سرد و ماشینی نیستند. همین فرهنگ هم باعث شده که مردم شادی داشته باشند. همنطور که گفتیم، در کشور دانمارک ،  مردم خیلی اهل فضای مجازی نیستند و به جای آن در مهمانی شرکت می کنند و یا کتاب می خوانند. آنها حداقل هر ماه یک قابلمه پارتی برگزار می کنند که هر کس با غذای خودش در مهمانی حاضر شود یا آخر هفته هایشان را کنار یکدیگر به مهمانی می گذرانند. «بازی کردن» یکی از پایه های مهمانی دانمارکی هاست.

به خودتان جایزه بدهید:

در این فرهنگ، نباید حتما کوه جابجا کنید تا بتوانید برای خودتان جایزه بخرید. هر ازگاهی چیزی که دوست دارید را برای خودتان بخرید. حتی اگر یک شکلات است. یا هر چند ماه یکبار؛ یک روز تا شب زیر پتو بمانید و لذت ببرید.

کار فقط در محیط کار:

دانمارکی ها هفته ای ۳۳-۳۵ ساعت کار می کنند. (البته کار مفید) ولی حتی یک ثانیه بعد از خروج از محل کار؛ به زندگی عادی برمی گردند و به مسائل کاری حتی فکر هم نمی کنند.

کاهش سرعت:

اگر از فرهنگ هوگه خوشتان آمده، قبل از همه اینها باید یاد بگیرید عجله را کنار بگذارید.

اگر به شمال اروپا سفر کرده باشید، حتما متوجه سرعت کم مردم شده‌اید. با کم کردن سرعت زندگی، کم کم می‌آموزید به هر لحظه به چشم یک موهبت نگاه کنید. یادتان باشد ما وظیفه داریم از هر لحظه زندگیمان لذت ببریم؛ در غیر این صورت این نعمت بزرگ را حیف و میل کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید