تنوع زبان ها در جهان

تنوع زبان ها در جهان

زبانشناسی مقالات

اگرچه بسیاری از ما شاید فقط با یک یا دو زبان صحبت می کنیم، اما تنوع زبان های گفتاری و گویش ها بسیار است. در ده کشور در سراسر جهان از جمله کامرون، نیجریه، ایالات متحده آمریکا (از جمله زبان بومیان آمریکایی) و اندونزی با بیش از ۲۰۰ زبان صحبت می شود.

افراد در ایتالیا به زبان ایتالیایی، در آلمان به زبان آلمانی و در دانمارک، به زبان دانمارکی صحبت می کنند. اگر این برای همه کشورهای دیگر صادق باشد، به ۱۹۳ زبان امروز در جهان صحبت می شود. اما در حقیقت، تعداد زبان ها بیش از این رقم است. با توجه به glottolog.org جایی که زبان شناسان زبان ها را از سراسر جهان به تصویر می کشند، ۸۴۷۵ زبان در جهان وجود دارد.

زبان های گفتاری

در حال حاضر گینه نو رکورد دار فعلی برای تعداد زبان های گفتاری می باشند. در این کشور با جمعیتی حدود هشت میلیون، کمی بیشتر از دانمارک یا اسکاتلند، افراد به ۸۰۰ زبان صحبت می کنند و همه ی  آن زبان ها بسیار متفاوت هستند.

تنوع زبان ها در جهان
تنوع زبان ها در جهان

گویش ها

گاهی برخی از زبان ها بسیار شبیه به نظر می رسند. کلمات و ریشه ای مشابه دارند، اما دارای گویش های مختلف هستند. زبان شناسان چنین زبان هایی را از یک خانواده زبان شناسی می دانند. به عنوان مثال، زبان دانمارکی متعلق به خانواده هندو اروپایی است. همانند تمام زبانهایی که در ایرلند و بنگال صحبت می شوند.

هر زبان را می توان به عنوان ابزاری دانست که ما انسان ها برای صحبت در مورد هر چیزی در جهان به کار می بریم. بعضی از زبانها دارای اعداد یا صفت نیستند، برخی ۳۰ راه برای ساختن شکل جمع دارند و بعضی هیچ کدام را ندارند. برخی زبان ها دارای ۱۵۰۰۰ زمان فعل مختلف هستند و بعضی هیچ زمانی برای فعل ندارند. برخی از زبان ها تنها ۱۰ صدای متفاوت دارند. اما درک این تنوع باورنکردنی در زبان ها بسیار دشوار است.

در واقع تعداد کمی از کشورها مانند ایسلند و دانمارک فقط یک یا دو زبان را بومی می دانند. در این کشورها افراد علاوه بر زبان مادری خود، اکثرا نیز انگلیسی صحبت می کنند. جالب است بدانید، زبان های جدید زیادی در حال توسعه هستند. به عنوان مثال، زبان کریول زمانی بوجود می آید که دو یا چند گروه از افراد با زبان های خود با یکدیگر در ارتباط هستند و نیاز به چنین مراوده ای دارند.

گروه تحقیقاتی در دانشگاه آروش دانمارک، این گرامرهای جدید توسعه یافته را با زبان های غیر کولی در سراسر جهان مقایسه کردند و نتایج آن چشمگیر بود.

دیدگاهتان را بنویسید